Obezite Cerrahisi

Mide Botoks Yöntemi

Bu yöntem BMI (Beden Kütle İndeksi) düşük olup ortalama toplam kilosunun %10 ile %15’i vermesi için uygulanan bir işlemdir. Hiçbir zaman Tüp Mide ya da Gastrit Bypass Ameliyatına alternatif değildir.

Mide botoksunun amacı , hastalara daha uzun süre tokluk hissi sağlayabilmektir. Tokluk hissinin daha uzun sürmesi ile birlikte tüketilen gıdaların miktarıda azalmaktadır.
Hastamız Mide Botoksu yapıldıktan sonra aynı gün günlük hayatına dönebilir. Botoks birden fazla kez uygulanabilir.

Mide Botoks Yönteminin Etkisi Nasıldır?

Mide botoksu yapılan kişilerde midedeki kasların kasılması geçici olarak azaltıldığı için gıdaların mideden çıkış süresi uzamakta ve tokluk hissi sağlanmaktadır.

Mide Botoks Yöntemi Nasıl Uygulanır?

İşlem endoskopik yolla uygulanır, hasta sedasyon (Hafif Anestezi) altında olduğundan hiç bir ağrı ya da yapılan işlemi hissetmez. Ortalama15 dk sürmektedir. Endoskopi sonrası yaklaşık 1 saat kaldıktan sonra hasta taburcu olabilmektedir.

Mide Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks uygulandıktan 4-7 gün sonra etkisi başlar. Yaklaşık 1 ay içerisinde hasta kilo vermeye başlar. 6 ay sonra etkisi ortadan kalkar.

Mide Botoks Yöntemi Hangi Hastalara Yapılabilir?

– Botoksa karşı allerjısı olmayanlar,

– Endoskopik inceleme esnasında patolojık bulguya rastlanılmayanlar.

Kaç Kilo Verebilirim?

Mide botoksu yapılan hastalarda ortalama 7-20 kg arası kilo kaybı hedeflenmektedir. Bu kilo kayıplarına ulaşılması için diyet ve egzersizle desteklenmesi kesinlikle gerekmektedir. Hasta uyumu son derece önemlidir. Hasta uyum sağlamazsa sonuç alınmayabilir.
Özellikle 6 ayın sonunda 2. Kez yapılan botoksun etkinliğinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

 

Mide Küçültme Ameliyatı

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygulanır?

Obezite cerrahisi beden kitle indeksi 35 ve üzeri olan, hekim  denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında beden kitle indeksi 40 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi hastanın yaşam kalitesini ve süresini etkileyen hastalara önerilmektedir. Hangi ameliyatın uygun olduğu çeşitli muayene ve tetkikler sonucunda belirlenir.

Obezite cerrahisi için laparoskopik  cerrahi yöntemi kullanılarak, hastalara açık cerrahiye kıyasla konforlu bir iyileşme dönemi sunulabilmektedir. Ameliyat sonrası hastalar günlük hayatlarına kısa sürede dönmektedirler.

 

Mide Balonu Nedir?

Halk arasında Mide Balonu(İntra Gastrik Balon) adıyla bilinen ve obezite tedavisinde ameliyatsız kilo verdirmeyi sağlayan bir yöntemidir.

Mide Balonu cerrahi bir yöntem olmadığı için hastanın vücudunda kalıcı bir iz bırakmayacaktır.

Mide balonu ayrıca kilosu fazla olan bazı hastalarda obezite cerrahisi ameliyatının daha kolay geçmesi amacıyla hazırlık sürecinde destek alınan yöntemlerden biridir.

Mide Balonu 20 ile 40 kilogram fazlası olan hastalar için ameliyatsız kilo vermeyi sağlayan bir obezite tedavisidir.

Midede 6 ay kalır, ortalama 20-30 kg kilo kaybı sağlar. (Hasta diyetisyenin verdiği beslenme şekline uyması gerekir.)

Mide Balonu Nasıl Uygulanır;

  • Endoskopi ünitesinde 15 dakika süren bir medikal işlem ile midenize yerleştirilir. Hasta hafif sedasyon altında (hafif uyutularak) yapılır.
  • Medikal bir işlem olduğu için kesinlikle bir kesi ve ameliyat izi olmaz. (Sadece sedasyon için damar yolu açılır.)
  • İşlemden yarım saat sonra hasta evine dönebilir.
  • Hasta işlemden bir gün önce gece 00.00’den sonra işlemin yapılacağı saate kadar aç kalmak zorundadır.

Mide balonu takılması sonrası aşamalı bir beslenme programıyla kişiye sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılmaya İlk hafta uygulanan sıvı beslenme döneminin ardından, ikinci hafta püre dönemine geçiş sağlanır. Bu dönemde ilk 6 aylık dönemde rutin kontrollerinizle diyetisyeniniz tarafından size özel beslenme programınız oluşturulur.

 

Ameliyat Sonrası Takibin Önemi

Obezite cerrahisi sonrası başlayan yeni hayatınızınla birlikte kilo verme sürecinde yaşam tarzı değişikliği en önemli amaçlardan biridir. Bu amaç doğrultusunda uzun dönemde sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı hedefini sağlamada düzenli doktor ve diyetisyen takibi süreci yönetmede en önemli yardımcınız olacaktır.

Cerrahi sonrası oluşturulan beslenme programınızın ilk 2 haftası sıvı dönem, 3. ve 4. haftalar püre dönem ve daha sonra katı beslenmeye geçiş şeklinde aşamalı bir programdır.

Hayatınızda kaliteli beslenme, özellikle protein ihtiyacını karşılama, restoranlarda seyahatte uygun tercihler yapma gibi bir çok konuda diyetisyeniniz sizlere destek olurken aynı zamanda yapılan rutin kan testleriyle gerekli durumlarda uygun vitamin-mineral takviyeleri doktorunuz tarafından yapılacaktır.