Kadın Organ Sarkması Nedir?

Kadınlarda idrar kesesi, rahim ve bağırsağın herhangi bir kısmının vajenden sarkması durumu, özellikle doğum yapmış, kilolu ve zor doğum gerçekleştirmiş veya yaşla birlikte alt karın kaslarındaki zayıflama olan kadınlarda sıkça görülür.

Bu problemler idrar torbası ve idrar tutan mekanizmaların zarar görmesinden ötürü idrar kaçırma, ani sıkışma hissi ve idrar yapmakta zorlanma gibi işeme bozukluklarına da davetiye çıkarmaktadır. Beraberinde işeme dinamiklerinin bozulması tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Ayrıca organ sarkmaları kasıklarda ve göbek altı bölgede rahatsızlık ve sarkma hissi, yürürken zorlanmaya da neden olarak, yaşam konforunu olumsuz etkilemektedir.

Ne yazık ki ileri derece organ sarkması olan bazı hastalarda dışarı sarkan dokularda kronik yaralar ve kanamalara neden olmakta ve hatta idrar kanalının da aşağı çekilmesine bağlı idrar kanallarının kıvrılması ve sıkışması sonucu böbrek yetmezliği durumlarıyla da karşılaşılmaktadır.

Son olarak cinsel yaşam kalitesini de olumsuz etkileyen organ sarkmaları zevkle gerçekleştirilmesi umulan bir birlikteliğin ağrılı, acılı ve kaçınılması gereken bir duruma dönüştürebilmektedir.

Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bu rahatsızlığın kadınların doktorlarıyla paylaşmadaki çekingenliği aslında çözümlenebilecek olan bunca sorunun yıllarca kronik bir yük olarak taşınmasına neden olmaktadır.

LÜTFEN KADIN ÜROLOJİSİ İLE UĞRAŞAN HEKİMİNİZDEN BİLGİ ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN, SAĞLIKLA KALIN.