Sıcak Havalarda Kalp Sağlığınızı Koruyun!

Aşırı sıcaklar, kalp damar hastalığı, hipertansiyon ve kalp yetersizliğinde kötüleşme ve ölüm riskini artırır. Vücut ısısı arttığı zaman, ısıyı düşürmek için vücut yüzeyine yakın atardamarlar genişler ve kan dolaşımı artar. Bunun için de kalbimizin daha hızlı çalışması gerekir. Bu da kalbimizin iş yükünün artması anlamına gelir. Ayrıca aşırı sıcak havalarda terleme sonucu tuz ve mineraller kaybedilir. Damarlarda dolaşan sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının bozulmasına ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına neden olur. Bundan dolayı özellikle kalp ve damar hastalarının aşırı sıcaklara karşı aşağıdaki önerilere dikkat etmesi gerekir.

  1. İdrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı almaları çok önemlidir. Aksi takdirde ani tansiyon düşmeleri, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar ortaya çıkabilir.
  2. Damarlarda genişleme nedeniyle bazı hastaların sıcaklarla birlikte bacaklarında ve ayak bileklerinde gözlenebilen şişliklerde artış olmaktadır. Bu durumdaki hastalar tuz kısıtlamasına biraz daha fazla dikkat etmelidir.
  3. Şikâyet olmadan kan basıncında yükseklikler olabilir. Bu yüzden özellikle mevsim değişikliği dönemlerinde kan basıncındaki değişiklikleri daha yakından izlemenin faydası vardır.
  4. Kan sulandırıcı (coumadine) kullanan hastalarda, kanın sulanma oranını tespit etmek için kan testlerini daha sık kontrol etmeleri faydalı olacaktır.
  5. Özellikle güneşin etkili olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıda bulunulmamalıdır.
  6. Kıyafet ve ayakkabı seçimi mevsime uygun olmalıdır. Açık renk, hava geçirgenliği olan ve ter emici özellikte giysiler tercih edilmelidir.
  7. Sıvı alımına ve terlemeye dikkat edilmelidir. Özellikle 50 yaş üzerinde susuzluk belirtileri daha geç hissedilmektedir. Ortalama günlük sıvı tüketimi 2-3 litre olmalıdır.
  8. Egzersiz sıcak havada, güneş altında ya da kapalı alanda değil, serin saatlerde ve açık havada yapılmalıdır. Örneğin hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir ancak sık sık mola verilmelidir.
  9. Baş ağrısı, aşırı terleme, soğuk terleme, aşırı yorgunluk, çarpıntı, sık soluma ihtiyacı, baş dönmesi, kendini kaybetme, bulantı, kusma gibi belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka en yakın sağlık merkezine ulaşılmalıdır.