Yirmi Yaş Dişleri

Yirmi Yaş Dişleri Nedir?
Yirmi Yaş Dişleri, her iki çenenin en sonunda bulunan 3. azı dişleridir. Ayrıca en son çıkan dişlerdir, genellikle 16 ve 20 yaş arasında çıkar.

Yirmi yaş dişleri en son çıkan kalıcı dişler olduğundan dolayı , ağzınızda bunlar için yeterli yer olmayabilir. Bu da yirmi yaş dişlerinin dişeti dokusunun altında başka bir diş veya kemiği yanında gömülü kalmasına yol açabilir. Dişler gömülü oldukları takdirde , şişme ve hassasiyet oluşabilir.

Kısmen çıkan veya çarpık çıkan yirmi yaş dişleri de ağrılı çapraşıklığa ve hastalığa yol açabilir. 20 yaşından önce çekilen dişler, daha az gelişmiş köklere ve daha az komplikasyona sahip olduğundan dolayı, Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA) , 16 ve 19 yaşlarındaki bireylerin , yirmi yaş dişleri çıkmadan önce çekim için değerlendirilmek üzere muayene edilmelerini tavsiye etmektedir.

Yirmi Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?
Diş çekimi oldukça rutin bir işlemdir.. Diş hekiminiz veya çene cerrahı, genel anestezi ile “uyutulmanızı” veya ağzınızdaki bölgenin Novolcain gibi bir ilaçla lokal anestezi ile uyuşturulmasını önerecektir.

Diş (ya da dişler) çekildikten ortaya çıkabilecek kanamaları azaltmak için 30 – 45 dakika hafifçe ısırmanız için bir parça gazlı bez verilebilir. Ağrı veya şişme olabilir, fakat, birkaç gün içinde kaybolur, ancak ağrı, kanama, şişme veya ateş sürekli veya ciddi ise, diş hekiminize danışmanız gerekir.

Gömülü kalan yirmi yaş dişinin çekilmesi , gelecekte ağız sağlığınızı veya ağzı kapanış şeklinizi etkilemez.