Ağız ve Diş Temizliği

Çürük Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

 • Florlu bir diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır.
 • Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipi veya diğer ara yüz araçlarından faydalanınız.
 • Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır konulmalıdır.
 • Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalardan “florlama” ve “fissür örtücüler” hakkında diş hekiminize danışınız.
 • Profesyonel diş temizliği ve ağız muayeneniz için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Ağız Bakım Ürünlerini Nasıl Seçmeliyiz?

Piyasada çok çeşitli ve cazip pek çok ürün olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz.

Bir Diş Fırçasını Ne Kadar Kullabilirsiniz?

Genelde 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz.Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir.Çocuklar ise henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler.

En Doğru Diş Fırçalama Tekniği Hangisidir?

Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin oval hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağı doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri,özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır.Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri,arka dişler ve dil de temizlenmelidir.

Uygun Bir Teknik Kullanılmazsa Dişler Zarar Görürmü?

Evet. Dişler çok sert bir tabaka olan mine ile kaplı olmasına rağmen sadece yanlış bir teknikle uygulayacağınız bir fırçadan bile büyük zarar görebilir. Hem dişin üst kısmında, hem de kökü kaplayan tabakada aşınmalara, dişetlerinde de çekilmelere yol açabilir.Bu durumda dişler çürüğe daha yatkın hale gelir.Dişleri  aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve yumuşak hareketlerle fırça oynatılmalıdır.

Diş Etlerinin Fırçalanması  Neden Gereklidir?

Yapılması gereken başka bir işlem de diş etlerini fırçalamaktır.”Ama doktor dişetlerim kanıyor…”Fırçalamaya devam edilmelidir, çünkü diş etlerini besleyen damarlar dolaşım bozukluğu sonucunda dolgunlaşmıştır. Buna tıp dilinde “konjestiyon”denir.Tedavi etmek için kılcal damarları açmak yani fırça yapmak gerekecektir.Böylece diş etinin damarları iyileşir ve kanama da kendiliğinden durur.Diş etinin fırçalanması,diş eti hastalıklarından korunmanın en etkin çarelerindendir. Ayrıca diş hekiminde profesyonel temizlik yapılmalı, diş taşları dişlerden uzaklaştırılmalıdır. Yanlış kullanımı diş eti çekilmelerine neden olabilir Tercihen diş ipi veya arayüz fırçaları kullanılmalıdır.

Fırçadan Başka Diş Temizlik Araçları Var Mıdır?

Bunlar, elektrikli fırça, diş ipi, kürdan, ara yüz fırçası, su püskürteci (water-pic), stimulatör…gibi araçlardır.Elektrikli fırça ve su püskürteci ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.

 • Diş İpi: Diş aralarını temizlemede sık kullanılan yararlı bir araçtır. Yanlış kullanımı diş etine zararlı olmaktadır. Diş hekiminden doğru kullanımı öğrenildikten sonra uygulanmalıdır.
 • Kürdan: Yemek yerken diş arasına giren bir et parçasını kürdanla çıkarabilirsiniz; fakat yemek daima aynı yere kaçıyorsa bu  iki diş arasında normal temas olmadığını gösterir.Böyle durumlar kullanmayı gerektirir.Kürdan uçlarının özel olarak düzlenmiş olması,ayrıca sterilize edilmesi gerekir.Bu nedenle eczanede satılanlar tercih edilmelidir.

Ara Yüz Temizleyiciler Ne İşe Yarar?

Diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda dişler arasındaki ve dişetinin altındaki artıkları temizlemek için kullanılır. Bu alışkanlığına sahip değilseniz başlamak için geç kalmış sayılmazsınız. Diş ipi kullanırken şu noktalara dikkat etmelisiniz.

 • İlk kullanımda kolay kullanım amacıyla mumlu diş ipleri tercih edilebilir.
 • Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve baş parmağımızın yardımıyla kullanılır.
 • Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin. Diş etini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Dişin üzerinde ipi, c harfi çizecek şekilde ileri-geri yukarı aşağı hareket ettirerek ara yüzü temizleyebilirsiniz.