Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğuna neden olan ilaç alanlar ya da ağız kuruluğuna neden olan hastalığı bulunanlar: Ağzındaki asitleri nötrleştirmek ve yiyecek artıklarını uzaklaştırmak için tükürüğünüz yoksa , diş çürüğüne karşı daha duyarlı hale gelirsiniz.

Dişetlerinizde çekilme varsa: Bu bakterilere, daha fazla hareket alanı sağlar ve diş çürüğünü hızlandırır.

Diş teli takıyorsanız: Diş telleri ve diğer ortodontik aletler, çürüklere yol açabilecek bakterileri hapsedebilirler.

Boyun veya baş bölgesinde radyasyon tedavisi görenler: Radyasyon, tükürük bezlerine zarar vererek, ağız kuruluğuna neden olur.

Flor tedavisinin çeşitleri nelerdir?
Diş hekiminizin muayenehanesinde flor tedavisi görebileceğiniz gibi evinizde de kendi başınıza flor tedavisi uygulayabilirsiniz. Diş hekimideki flor tedavilerinde, diş hekiminiz , ağzınızı kurutarak, boya, köpük veya cila uygular. Bazı diş hekimler, birkaç dakika takmanız gereken bir ağız koruyucusuna jel veya köpük koyarlar. Size 30 dakika süreyle hiçbir şey içmemeniz, yememeniz ve sigara içmemeniz öğütlenir.

Yetişkinlere evde verilen flor tedavilerinde, bireysel ihtiyaçlara göre, diş çürüğü riskine ve yerel su şebekesindeki florür seviyesine göre ürün verilmektedir.

Risk ne olursa olsun, tüm yetişkinler diş çürüğünün önlenmesinde yardımcı olduğu kanıtlanan florürlü diş macunu kullanmalıdırlar.